fbpx

Prehľad

Montážny návod rozvody rekuperácie

Na tejto stránke Vám prinášame kompletný návod ako si namontovať rozvody rekuperácie svojpomocne .

1. Inštalácia rozdeľovačov

1.1 Umiestnenie rozdeľovačov

Pred tým ako rozdeľovač ukotvíme je treba vybrať pre neho správne miesto. Najlepšie tak aby v miestnosti Vám zostalo miesto na prekríženie potrubí a aby vzdialenosť medzi rekuperáciou a rozdeľovačom nebola zbytočne dlhá. Treba dbať aj nato kde umiestniť prívod aj odvod. Najlepšie je už v predstihu vedieť akú rekuperáciu budete neskôr inštalovať. Rôzne značky majú totižto prívod a odvod inde. Na nasledujúcom obrázku si ukážeme ako je to pri jednotkách Dantherm.

Umiestnenie rozdeľovačov je dôležite aj z hľadiska celkovej dispozície domu resp. navrhnutého vetracieho plánu. Aby sa odvodné a prívodné potrubia čim menej prekrižovali. Najlepšie je prekrížiť potrubia iba v technickej miestnosti a potom pokračovať ďalej k distribučnému boxu len potrubím tak aby sa ďalej v dome už nekrížili. Na nasledujúcom obrázku si môžete pozrieť príklad návrhu vetracieho plánu vyššie

1.2 Ukotvenie rozdeľovačov

Pri domoch ktoré majú betónovú platňu uchytenie nie je problém, rozdeľovače majú po stranách úchyty pomocou ktorých si zafixujete rozdeľovač o strop. Pri domoch kde je napr. väzníkový krov si dáme pomocné dosky na ktoré potom rozdeľovač prichytíme. Na fotke nižšie je uchytenie s pomocnými OSB doskami.

2. Tlmič hluku a SONO potrubie

Flexibilný tlmič hluku vložíme do rozdeľovača zaizolujeme parozábrannou páskou a stiahneme kovovou páskou. Ak pri odvodnom rozdeľovači použijeme tiež tlmič urobíme to tak isto, ak sa rozhodneme napojiť priamo sono potrubie tak navlečieme SONO potrubie na hrdlo rozdeľovača (snažíme sa aby celá vnútorná časť sono hliníkové vnútro aj s fóliou boli pekne navlečené až dokonca hrdla rozdeľovača) potom to všetko stiahneme kovovou páskou a zaizolujeme parozábranou.

3. Prechody pre hlavné sanie a výfuk

3.1 Prechod vrchom cez strop s inštaláciou vetracej mriežky do podhľadu / štablónu

Pomocou SONO potrubia alebo EPE si vieme urobiť takzvaný prívod čerstvého vzduchu a odvod odpadného vzduchu k rekuperácií. Ak vzdialenosť rekuperácie a exteriéru nie je príliš veľká do cca 3m – 4m môžeme použiť aj takzv. SONO potrubie je to ohybné flexi potrubie so zateplením pomocou ktorého sa ľahko zvládneme urobiť prívod a odvod vzduchu. Najefektívnejším a najlepším je ale EPE potrubie – má hladký povrch a vzduch tak jednoduchšie prúdi s nízkou tlakovou stratou, lenže je mnohokrát drahšie čo odrádza veľa zákazníkov ktorý chcejú minúť čim menej peňazí do rekuperácie. Na konci SONO potrubia si pritiahneme kovovou páskou prechdku – kúsok potrubia 150mm a zaizolujeme to parozábranou. Takto vytvorený prestup do exteriéru neskôr vložíme do OSB dosky. Do koncového potrubia 150mm následne vložíme vetraciu mriežku a máme hotový prechod cez štablon, viď obrázky nižšie.

3.2 Prechod cez obvodovú stenu pomocou EPE/EPS potrubia

Druhou možnosťou je prechod priamo cez obvodovú stenu. Tu to môžeme navŕtať ručne ale jadrovou vŕtačkou o priemere 205mm. Po navŕtaní diery cez stenu vložíme dnu EPE potrubie nastavíme mierny sklon do exteriéru aby nám kondenz nezišiel smerom dnu. Potrubie dáme s vonkajším presahom dostatočným na to aby sa tam zmestilo dodatočné zateplenie domu. Následne zaizolujeme montážnou penou. Na takto vytvorený prechod môžeme aplikovať ďalšie EPE potrubie a tak prísť až k rekuperácií alebo môžeme použiť nerezovú spojku s tesnením a prejsť na SONO potrubie s ktorým prídeme až k vetracej jednotke.

4. Distribučné boxy

Správne umiestnenie distribučných boxov je základom dobrej inštalácie. Boxy by sa mali umiestňovať podľa vetracieho plánu.

Prisávania v miestnostiach ako detská izba, pracovňa alebo spálňa sa najčastejšie umiestňujú na opačnú stranu miestnosti ako sú dvere najlepšie k oknám. Základom je aby prívod vzduchu do miestnosti v danej miestnosti na čas zotrval naplnil celú miestnosť čerstvým vzduchom a následne bol odsávaný buď smerom do inej miestnosti kde je nepotrebný napr. wc chodba kúpeľňa kuchyňa atd.

Prisávanie čerstvého vzduchu v spálni si viete pozrieť na obrázku vedľa. Distribučný box je umiestnený 80cm od steny miestnosti a je v polovici šírky miestnosti.

Distribučné boxy odsávacie je potrebné umiestniť taktiež tak aby všetko fungovalo ako má byť. Kuchyňa – je dobré aby box nebol blízko digestoru, podľa možnosti treba ho umiestniť 1,5 – 2 m do digestoru aby nedochádzalo k tomu že digestor bude ovplyvňovať odťah rekuperácie.

Ďalším kritériom umiestnenia je napríklad rozmiestnenie svetiel v dome. Toto môže mať tak isto vplyv na umiestnenie boxov. Potom musíme zvoliť nejakú strednú cestu.

Ostatné odvody alebo prívody umiestňovať tak aby pri fungovaní rekuperácie nevznikali nekomfortné miesta kde na Vás bude fúkať vzduch. Neumiestňovať ich napríklad hneď na posteľou kde pri spánku budeme pociťovať mierne fúkanie. Síce tanierové ventily sú stavané tak aby vzduch rozvádzali na strany a nefúkali priamo pod nimi.

5. Vedenie potrubia, možnosti a fixácia

5.1 Vedenie od distribučného boxu

Rekuperačné potrubie či už Štandardné alebo Spectra ktoré sme si už popísali v predhádzajúcom článku použijeme na prepojenie rozdeľovača a distribučného boxu. Najlepšie je začať ťahať potrubie od distribučného boxu smerom k rozdeľovaču. Následne ak prídeme k rozdeľovaču zaklikneme ho tam a zafixujeme páskou ktorá je na už pripravenom čiernom klipe. Následne celú trasu potrubia až k distribučnému boxu kotvíme buď o drevený krov alebo betón. Pred zakliknutím do distribučného boxu si primeriame hadicu a odrežeme ju s nadmierou tak aby po zakliknutí do boxu nebola namáhana smerom von ale aby bola v miernom predpetí smerom dnu do boxu. Zafixujeme páskov pred boxom a máme hotovo.

5.2 Prechody cez veniec alebo parozábranu foliu

Často sa stretávame na stavbách že sme obmedzovaný vencom v trase vedenia potrubia. Veniec ako taký je dôležitým statickým prvkom každého domu kde by sme nemali zasahovať. Snažíme sa mu vyhnúť a to najčastejšie preskočením vrchom ak je to možné. Ak sa jedná o fúkanú izoláciu kde je vyžadovaná precízna parozábrana nakoľko sa do izolácie nesmie dostať vlhkosť, preskoky cez parozábranu sa robia takzv. manžetami na prechod. Sú to certifikované prechody cez ktoré prevlečieme potrubie preskočíme veniec a stiahneme potrubie znova pod celkovú izoláciu. Všetko kotvíme cez čierne príchytky a sťahovacie pásky. Najlepšie je viesť potrubie pod celkovou izoláciou ak nám to situácia dovolí.

6. Dokončenie a potrebná predpríprava pre rekuperáciu

6.1 Príprava pre napojenie vetracej jednotky

Ak je už všetko úspešne pozapájane. Skontrolujeme najpodstatnejšiu vec či sú všetky prívody a odvody na právnom mieste podľa toho akú rekuperáciu si budeme chcieť neskôr inštalovať. Odporúčam nechať potrubia dlhšie aby sa dala neskôr jednotka bezproblémovo zapojiť. Je tiež dôležité zaistiť správnu predprípravu pre rekuperáciu.

Pri realizácií sadrokartonu / napínaneho stropu je nutné dbať na usporiadanie potrubí.
Vždycky ich usporiadať tak ako boli po realizácií rozvodov rekuperácie nechané. Ak budete
robiť napr. SDK konštrukciu pri potrubiach SONO je potrebné nechať otvor nad rekuperáciou
– na mieste kde sa budú potrubia zapájať do jednotky v rozmere 50x50cm kvôli tomu že
potrubia ak budú v malom výreze všetky dokopy pospájané a rekuperácia bude musieť byť
čím vyššie pri SDK tak nebudú sa dať správne napojiť bez toho aby boli deformované –
následkom toho zákazník prichádza o prietok vzduchu. Príklad nesprávnej nechanej prípravy
tu :

6.2 Potrebná predpríprava pre pre väčšinu rekuperácií

Sú to 3 základne veci ktoré keď máte pripravené tak Vás neprekvapí nič.

  • Elektrická zásuvka 230V vedľa alebo nad jednotkou (napájanie rekuperácie je z hornej
    strany, kábel dosiahne po spodnú časť jednotky no nižšie už nie, preto najlepšie urobiť
    zásuvku vedľa alebo nad plánovaným miestom kde bude umiestnená rekuperácia)
  • FTP alebo UTP kábel, kábel sa napojí na matičnú dosku rekuperácie, druhá strana sa
    pripojí k WIFI routeru, a tak viete si aplikáciou ovládať rekuperáciu bezplatne. Kábel je
    potrebné spustiť z hora k jednotke a nechať s presahom aspoň 1,5m.
  • Odvod kondenzátu, postačuje odpadové potrubie o priemere 32mm ktoré je
    umiestnené pod rekuperáciou približne 40cm.

6.2 Montáž vetracej jednotky – REKUPERÁCIE

Na vopred pripravené rozvody rekuperácie vieme napojiť rekuperáciu. Ak sa jedná o SONO hadice tak k napojeniu na rekuperáciu budeme potrebovať nerezové vsuvky s tesnením o priemere 158mm. SONO potrubie odrežeme v požadovanej výške kde bude rekuperácia. Následne do SONO vložíme nerezovú vsuvku a stiahneme to kovovou páskou, takto všetko spolu zaizolujeme parozábranou. Takto pripravený prechod vsunieme do rekuperácie.

Následne môžeme rekuperáciu zapnúť. Uistime sa aby boli všetky tanierové ventily pootvárane a vonkajšie sanie a výfuk tiež. Rekuperáciu následne môžeme buď kalibrovať, nastavovať alebo jednoducho spustiť. Záleží na rekuperácií aký typ ste si vybrali.